BLOG

post-image

BİR BAŞARI HİKAYESİ: ALÜMİNYUM PROFİL İÇİN İNTRALOJİSTİK ÇÖZÜMÜ PBS SCHREINER

BİR BAŞARI HİKAYESİ: ALÜMİNYUM PROFİL İÇİN İNTRALOJİSTİK ÇÖZÜMÜ PBS SCHREINER

Müşteri

PBS, yüzey kaplama alanında bir hizmet sağlayıcısıdır. 7.5 metre uzunluğa kadar çelik ve alüminyum profilleri toz kaplamayla kaplamanın yanı sıra, müşterilerine kesim frezeleme, delme vb… süreçler için hizmetler sunar. Hesse'nin Grebenau bölgesinde yaklaşık 180 kişiyi istihdam eden PBS, inşaat, lojistik ve makine mühendisliği alanındaki müşterilerine yüksek kaliteli hizmet sunmaktadır. Şirket, hızlı piyasa değişikliklerine verdiği hızlı yanıtlar ve sürdürülebilir kurumsal politikası ile tanınmaktadır.

Başlangıç Durumu

80.000 metrekarelik geniş bir alana sahip olan PBS, uzun ürünleri kasetlerde tesisin geniş alanının da etkisiyle tesisin farklı yerlerinde depoluyordu. Malzemelerin uzun mesafeler boyunca taşınmak zorunda olması, Forkliftle yapılan bu taşıma süreci çok fazla zaman ve iş gücü kaybına neden oluyordu. Ayrıca malzemeler uzun mesafeler boyunca taşınırken sık sık zarar görmekteydi.

Görev

PBS, iç lojistiği üretimle entegre ederek, verimliliği artırmak, sevkiyat deposunun kapasitesini genişletmek, CO2 emisyonlarını ve malzeme hasarlarını azaltmak amacıyla forklift trafiğini azaltma talebiyle tarafımıza ulaştı.

Çözüm

Teknik ekibimiz farklı referans projeleri müşteriye gösterdikten sonra ihtiyaçlarına göre farklı çözüm önerileri ile dönüş yaptı.

Karşılıklı fikir alışverişi sonrasında. PBS, Remmert'in tam otomatik Honeycomb depolama sisteminde karar kıldı. 25 metre yüksekliğinde, 65 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindeki bu depolama sistemi, malzemelerin zeminden taşınma süreçlerini değiştirdi ve forklift trafiğini büyük ölçüde azalttı. Yeni sistem, 2600'den fazla kasetten oluşmaktaydı ve firmanın depolama kapasitesinin dört kat artmasına neden oldu. Bu sistem ile depolama ve alım süreçleri tamamen otomatikleştirildi. Sistem, toplama ve alım süreçlerinin toplam 90 saniye içinde gerçekleşmesini sağladı. Sipariş toplama süreçlerinin daha kolay yönetilmesi için entegre bir sistem ve bir Depo Yönetim Sistemi de ayrıca dahil edilmiştir.

Sonuç

Yeni depolama sistemi ile PBS lojistik merkezi, esaslı bir hizmet sağlayıcısı haline geldi. İç taşıma yollarının kısalması ve forklift kullanımının ciddi oranda azalması nedeniyle iç taşıma sırasında malzemelerde oluşan hasarlar ortadan kalktı. Malzeme akışını önemli ölçüde iyileşti ve üretkenlik arttı. Artan depo kapasitesi, yoğun talep oluşması halinde firmanın yeterli stoğa sahip olmasına ve mevcut hizmet taleplerini planlanan süreden önce sağlamalarına imkan tanıdı.

Şirket Forklift seferlerinin tamamen kaldırılmasıyla yılda 30.000 litre yakıt tasarrufu sağlamanın yanı sıra 500 ton CO2 salınımının da önüne geçmiş oldu. SRM'de kullanılan enerji verimli motorlar bu azalmaya yüksek oranda katkıda bulundu. PBS kaynak tasarrufu sağlayan yeni lojistik konsepti sayesinde Hesse Federal Eyaleti’nden (PIUS) üretim entegre çevre koruması için 500.000 Euro'luk bir hibe kazandı.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30