BLOG

post-image

BİR BAŞARI HİKAYESİ: LOJİSTİK VE YAZILIM SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRAN VE DEPO TEKNOLOJİSİ FRAMO

BİR BAŞARI HİKAYESİ: LOJİSTİK VE YAZILIM SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRAN VE DEPO TEKNOLOJİSİ FRAMO

Müşteri Profili

Sektörün önde gelen tedarikçilerinden biri olan Norveçli Framo, yarım asırdan uzun bir süredir gemiler için boru ve pompa sistemleri üretiyor. Şirketin pompa çözümleri, petrol ve gaz üretiminde, sondaj platformlarında, endüstriyel tesislerde ve gemilerde kullanılıyor. Norveç'in Bergen şehrinde bulunan şirket alanında müşterilerin güvenini kazanmış ve sektördeki standartları belirleyen bir konuma ulaşmıştır. Dünya genelindeki petrol, gaz ve kimyasal tankerlerin yarısından fazlası, Framo'dan gelen çözümleri kullanmakta. Üretici, sektördeki diğer şirketler tarafından denizcilik sektöründeki pompa sistemlerinin referans noktası olarak kabul ediliyor. Ürün ve malzeme kalitesinin yanı sıra, Framo, güçlü bir hizmet ağına ve müşteri odaklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bu teknik desteği sağlamak için şirket, bünyesinde 7/24 hazır uzmanlar bulunduruyor.

Başlangıç

Norveç'in Frekhaug şehrinde bulunan Framo tesisi, 2006 yılından beri bir Remmert çözümünü kullanmaktaydı. Ancak satışların artması, şirketin ciddi oranda büyümesi, kullanılan mevcut yazılım ve donanımın dönemin gerisine kalmasına ve yeni standartlara uygun sistemlere ihtiyaç duymalarına neden oldu. Şirket, uzun yıllardır kullandığı sisteminden hem işlevsellik, hem kullanım hem de güvenlik standartları açısından memnundu ve bu nedenle gerekli iyileştirmelerin yapılması için tekrar Remmert’e başvurdu.

Hedef

Mevcut Remmert sistemi temel alınarak daha güncel, iç süreçlere daha fazla içgörü ve kullanıcıya basit, sezgisel rehberlik sunan bir sistem oluşturmak hedef olarak belirlendi

Çözüm

ARGE ve proje ekiplerimizle beklentileri karşılayacak bir çözüm için gerekli araştırmayı yaptık. Bu yeni sistemle müşteriye mevcut sorunu çözmenin yanı sıra, gelecekteki genişlemeye hazır bir yazılım platformu sunacak bir geliştirme önerdik. Gerekli tüm süreçler ve arayüzler en küçük detayına kadar analiz edildi. Remmert yazılımını uzun süredir kullanan bir müşteri oldukları için önceki deneyimleri tüm geliştirme süreçlerine dahil edildi. Ayrıca, Sahada çalışan operatörlerin tercihleri ve önerileri de dikkate alındı. Yeni çözüm, aynı zamanda Norveçli üreticinin kullanılabilirlik konusundaki yüksek gereksinimlerini karşılamak zorundaydı.

Yapılan görüşme ve geri bildirimler doğrultusunda, Remmert proje ekibi Löhne'de yeni yazılımı planlamaya ve tasarlamaya başladı. Firma o dönemde mevcut talepleri karşılayabilmek için tam kapasiteyle çalışmaktaydı ve hattın kısa bir süre için durması bile üretimi ve teslimat süreci ciddi oranda etkileyecekti. Bu nedenle yeni yazılım çözümü, 2020 sonbaharında Framo'da faaliyetler devam ederken mevcut sistem temel alınarak birkaç gün içinde kuruldu.

Genel Özellikler

·         Üretim süreçlerinin ve depolanmış ürünlerin kontrolünün yanı sıra sistem takibini de içeren yeni sistem, öncekine göre daha hızlı çalışacak şekilde güncellendi ve bu tüm süreçleri sürdürülebilir şekilde kısalttı.

·         Yeni sistemden ihtiyaç duyulan yüksek üretim standartlarını karşılaması bekleniyordu. Bu nedenle güvenlik standartları geliştirildi. Bu, hataları azaltarak iş durma sürelerinin ciddi oranda azalmasına neden oldu.

·         Daha kısa süreçler, Framo'nun yüksek iş yükü altında bile en yüksek kaliteyi sunmasını sağladı.

·         Yeni çalışanlar için gerekli eğitim süresi Remmert'in kullanıcı dostu ara yüzü ile önemli ölçüde azaldı, bu da entegrasyon sürecini hızlandırdı.

·         Kullanıcı dostu sistem olası insan hatalarının düzeltilmesini kolaylaştırdı. Bu da üretim kalitesinin ve hızının artmasına neden oldu.

·         Kesim sürecinin optimize edilmesi, hammaddelerin daha etkin şekilde kullanılmasını mümkün hale getirdi. Bu da Framo’ya hem kaynak hem de para tasarrufu sağlayarak şirketi daha sürdürülebilir ve verimli hale getirdi.

·         Üretim hattı sonundaki gruplama işlemi sayesinde işleme süreleri daha hızlı hale geldi, bu da depolama ve üretim süreçlerinim daha verimli çalışmasına yol açtı.

Sonuç

Remmert ekibi, 2020 sonbaharında gerekli testleri tamamladıktan sonra belirtilen zaman çerçevesi içinde sistem kurulumunu gerçekleştirdi. Çözüm önceden tamamen test edildiğinden, proje ekibi yeni sistemi kullanımına çok kısa bir zaman diliminde geçti. Hattın durdurulması mümkün olmadığından, olası hataları ön görmek son derece önemliydi. Remmert ekibi tarafından önceden kurulan sanal bir test sistemi, bu sistemle ilgili tüm süreçlerin ve ara yüzlerin çok hassas bir şekilde test edilmesini sağladı. Aynı zamanda bu sayede yeni sistemin kullanımı konusunda ilk operatörleri eğitmek de mümkün oldu.

Fada Mühendislik, Remmert'in Türkiye'deki Tek Yetkili Temsilcisidir.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30