BLOG

post-image

BİR BAŞARI HİKAYESİ: METAL KESİMİNDE YÜKSEK REKABET GÜCÜ TRENNTEC MELLE

BİR BAŞARI HİKAYESİ: METAL KESİMİNDE YÜKSEK REKABET GÜCÜ TRENNTEC MELLE

Melle, Aşağı Saksonya'de bulunan, Trenntec Melle, çeşitli hizmetleri kendi bünyesinde toplayarak bir başarı örneği oluşturuyor. Hassas malzeme kesiminde uzmanlaşmış bu dinamik iş atölyesi, lazer, plazma, oksijen kesim ve su jeti kesimi gibi çeşitli metal işleme süreçlerini kullanmaktadır. Şirket bu proseslerin dışında, kenar alma, cam boncukla kumlama, çapak alma ve CNC frezeleme gibi süreçleri de bünyesine katarak çalışma alanını genişletmiştir. İhtiyaç duyulan tüm hizmetleri tek bir çatı altında toplayarak benzeri az görülen bir rekabetçilik örneği ortaya koyarak rakipleri arasında öne çıkmayı başarmıştır.

Kuruluş ve Büyüme Stratejisi

2017 yılında kurulan Trenntec, sürekli büyüme hedefi ile sektöre girişini yaptı. Müşteri tabanını ve hizmet yelpazelerini genişletme taahhütleri de bu yükselişlerini besledi. Şirket, başlangıçta termal kesim süreçlerine odaklandı ve öncelikle 250 mm'ye kadar kalın levhalar için oksijen kesim/plazma kesim süreçleri ile sektöre giriş yaptı. Ancak, ince levhalar için lazer kesimindeki iş potansiyelini göz önüne alarak, daha geniş bir kapsamda hizmet vermeyi hedefledi.

Zorluklar ve Hedefler: Mükemmelliğe Giden Yol

Hizmetlerini çeşitlendirme süreçlerine odaklanırken, Trenntec çeşitli zorluklarla karşılaştı. Bunlardan biri bazı lazer makine üreticilerinin termin sürelerinin çok uzun olmasıydı. Çıkan sorunların kendilerinin durdurmasına izin vermeyerek iddialı hedefler belirlemeye devam ettiler:

  1. Rekabetçi Lazer Kesim Sistemi: Rekabetçi özelliklere sahip ve kabul edilebilir teslimat sürelerine sahip bir lazer kesim sistemi tedarik etmek.
  2. Nitelikli İşçi Eksikliğine Karşı Otomasyon: Nitelikli işçi kıtlığına karşı önlem almak için yüksek derecede otomatik çalışan bir lazer kesim sistemi entegre etmek.
  3. Gece Vardiyası Operasyonu: Düşük personel maliyetleri ile gece vardiyası operasyonunu mümkün kılmak.
  4. Ölçeklenebilirlik: Başka bir lazer kesim sistemi eklemek veya depo kapasitesini artırmak için genişleme olasılığını sağlamak.

Stratejik Çözümler: Mazak'ın 8 kW Lazer Kesim Sistemi

Trenntec çözümü, Mazak'ın 8 kW lazer kesim makinesinde bulundu. Sadece rekabetçi özelliklere sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda Mazak, Trenntec'in katı teslimat süreleri gereksinimlerini karşılayan bir üründü. İlk başta alan sınırlamaları nedeniyle otomasyon olmadan çalıştırılan sistem, tam genişleme aşamasına geçmeden önce yeni bir alana taşınmak zorundaydı. Remmert'in çözümü, ham ve kesilmiş levhalar için tek bir depo kulesi ve shuttle masasının otomatik yüklenip boşaltılması için LaserFLEXotomasyon sisteminden oluşuyordu.

Ortaya Çıkabilecek İhtiyaçlar ve Ölçeklenebilirlik Düşünülerek İnşa Edildi

Kritik olarak, Trenntec'in yatırımı geleceğe yönelikti. Tek levha depo kulesi ve LaserFLEXotomasyon sistemi, potansiyel genişlemeler için temel oluşturdu. Başka bir lazer kesim makinası eklemek veya sac levha depolama kapasitesini iki katına çıkarmak istenmesi halinde çok az bir çaba harcanması gerekmekteydi. Bu ileriye dönük yaklaşım, Trenntec'in operasyonlarının esnekliğini ve ölçeklenebilirliğini artırarak rakipleri arasında öne çıkmasına katkı sağlamıştır.

Etki: Artan Rekabet Gücü ve Müşteri Çekme Potansiyeli

Yeni lazer kesim merkezinin uygulanmasıyla Trenntec'in rekabet avantajı sağladı. Genişletilmiş hizmet portföyü, hem mevcut hem de yeni müşteriler tarafından olumlu bir şekilde karşılandı. Otomasyon, sadece süreçleri iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda Trenntec'in çok düşük personel maliyetleri ile kısa teslimat süreli siparişleri işlemesine olanak tanıdı. Sac levha depolama kulesinin arabellek kapasitesi, lazer makinesinin gece vardiyalarında neredeyse otonom çalışmasını sağlayarak gruplama süreçlerinin planlanmasını zaman eşitliğine göre etkili bir şekilde yapmasına olanak tanıdı.

Sonuç: Trenntec'in Metal Kesim Sektöründeki Rakipsiz Konumu

Trenntec Melle GmbH'nin 2017'de yeni bir girişimden metal kesimdeki güçlü bir oyuncuya dönüşmesi, stratejik karar alma ve mükemmelliğe olan bağlılığı göstermektedir. Mazak'ın lazer kesim teknolojisinin ve Remmert'in otomasyon çözümlerinin entegrasyonu, sadece anlık zorlukları çözmekle kalmadı, aynı zamanda Trenntec'i metal işleme süreçlerinde sürekli başarı için konumlandırmış oldu. Bu sayede Trenntec hassaslık ve verimliliğe ihtiyaç duyulan ve yüksek rekabetin olduğu bir sektörde, rakipleri arasında öne çıkarak sektörün liderleri arasında yer almayı başardı.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30