BLOG

post-image

BİR BAŞARI HİKAYESİ: PASLANMAZ ÇELİK İÇİN MALZEME AKIŞI ÇÖZÜMLERİ SUPLACON

BİR BAŞARI HİKAYESİ: PASLANMAZ ÇELİK İÇİN MALZEME AKIŞI ÇÖZÜMLERİ SUPLACON

Müşteri Profili: Suplacon'un Metal Ürün ve Montaj Üretiminde 45 Yıllık Deneyim

Suplacon, Hollanda Emmeloord'da 45 yıldır sac metal levha ve metal konstrüksiyonların müşteri talebi üzerine üretimini yapan, sektöründe önce firmalardan birisidir. Makina mühendisliği, otomotiv ve elektronik sektörleri de dahil olmak üzere 1.000'den fazla farklı ürünüyle, 400'ün üzerinde müşteriye hizmet vermektedir. Şirketin Hizmet yelpazesi metal işleme süreçlerinin tamamını içermektedir.

Mevcut Durum: 2020'den Önceki Durum ve Büyümeyle Gelen Yenilikler

2020 yılına kadar Suplacon iki adet 4 ve 5 KW lazer kesim makinesi kullanarak çalışmaktaydı. Ancak şirketin büyümesi ve kapasitenin artmasıyla birlikte makine parkı önemli ölçüde genişletildi ve modernize edildi. Şu anda Suplacon, toplamda üç adet Trumpf fiber lazer kesim makinesi ve bir adet Trumpf pres-lazer kombine sistemle hizmet vermeye devam etmektedir.

Hedef: Otomatik Malzeme Akışı ve Optimizasyon

Suplacon, makine verimliliğini artırmak ve sektördeki nitelikli iş gücü eksikliğinden etkilenmemek amacıyla, üretim operasyonlarında malzeme akışını optimize etme hedefiyle tarafımıza ulaştı.

Çözüm: Remmert Tam Otomatik Lazer Kesim Merkezi

Suplacon her kesim planında sac levhaların %100'ünü kontrol etmek ve gruplamakla zaman kaybetmek istemediğinden, kalan levhaların otomatik olarak geri depolanması, lazer otomasyon sisteminin seçiminde önemli bir kriter olarak belirlenmiştir. Diğer avantajlarının yanı sıra müşterinin remmert sistemini seçmesindeki en önemli unsurlardan biri bu otomatik geri depolama fonksiyonu olmuştur. Remmert'in malzeme akışı konsepti, hem hiç kullanılmamış hem de önceki operasyondan kalan sac levhaların ayrı ayır depolanması için bir çift kule BASIC Tower ile beraber bir LaserFLEX otomasyon sisteminin birbirine entegre olarak çalıştığı bir sistemden oluşmaktadır. Her biri yükleme ve boşaltma için olan, bağımsız olarak hareket edebilen iki manipülatöre sahip lazer otomasyonu, kule depolama sistemini iki Trumpf makinesiyle birleştirerek tam otomatik bir lazer kesim merkezi meydana getirir.

Başarı Kriteri ve Müşteri Yorumu

Remmert'in malzeme akışı çözümüyle, Suplacon, Trumpf lazerlerin kesim kapasitesini maksimize etmeyi başarmıştır. Makineler, hem kesintisiz çalışılan uzun gündüz vardiyalarında hem de ihtiyaç halinde az sayıda personel ile çalışılan gece vardiyalarında etkin bir şekilde kullanılabilmektedir.

"Suplacon, Remmert otomasyon sistemi ile lazer çıkışını %40 artırmayı başarmıştır."

Remmert'in Depo Yönetim ve Kontrol Sistemi, WiCAM CAM yazılımı ve ERP ile bağlantılıdır, bu sayede işlenmemiş ve önceki operasyonlardan kalan sac levhalar otomatik olarak gruplanabilir ve lazer kesim işlemi için otomatik iş emirleri oluşturularak aktarımları gerçekleştirilebilir. Bu, Suplacon’a lazer kesim operasyonlarında yüksek oranda esneklik sağlamaktadır.

Ergonomik İyileştirmeler ve Manuel Sınıflandırma

Manuel sınıflandırma süreçleri de iyileştirilmiştir: LoopFLEXbelt konveyörleri, yükseklikleri ayarlanabilen tasarımları sayesinde ergonomiyi önemli ölçüde optimize ederek manuel sınıflandırmayı kolaylaştırır ve aynı zamanda 2 x 2 metal levhalar için bir tampon seçeneği sunmaktadır. Böylece lazer makinelerinin taşıma masaları hızlı bir şekilde bir sonraki iş için hazır hale getirilir.

Bu çözüm, Suplacon'un malzeme akışını optimize etmek ve lazer kesim kapasitesini artırmak için başarılı bir strateji olmuştur. Remmert otomasyonu sayesinde şirket, müşteri taleplerini zamanında ve minimal manuel çaba ile karşılayarak rekabet avantajı elde etmiştir.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30