BLOG

post-image

BİR BAŞARI HİKAYESİ: SÜREÇ OPTİMİZASYONU SAĞLAYAN OTOMATİK DEPO SİSTEMİ DECCOS.A.

BİR BAŞARI HİKAYESİ: SÜREÇ OPTİMİZASYONU SAĞLAYAN OTOMATİK DEPO SİSTEMİ DECCOS.A.

Müşteri Profili

DECCOS.A., yüksek kaliteli PVC kapı ve pencere kalıplarının üretiminde uzmanlaşmış bir firmadır. 2004 yılında kurulan şirketin merkezi Varşova’da bulundurmaktadır. Şirket bağımsız araştırma ve geliştirmeye önem vermesi nedeniyle, Londra Borsası ve farklı prestijli kurumlar tarafından tanınır hale gelmiş ve "Avrupa'ya İlham Veren 1000 Şirket" listesine girmiştir. Bunun haricinde, DECCOS.A., Polonya iş dünyası dergisi 'Puls Biznes' tarafından ülkenin en dinamik büyüyen işletmelerinden biri olarak "Gazela Biznesu" unvanıyla ödüllendirilmiştir. DECCOS.A.’nın ürünleri, 30'dan fazla Avrupa ülkesinde satılmakta ve toplanda 350’nin üzerinde düzenli müşterisi bulunmaktadır. Arge ve İdari kısmı Varşovadaki genel merkezlerinden yapılmaktadır. Üretim tesisi ise Polonya'nın kuzeydoğusundaki Suwalki şehrinde yer almaktadır.

Başlangıçtaki Durum

2004’teki kurulumundan itibaren şirket düzenli olarak büyümeye devam etmiştir. Satış hacmindeki bu artış nedeniyle şirket, lojistik, alım ve depolama operasyonlarını bu artışa ayak uyduracak şekilde uyarlamak zorunda kalmıştır. Sorun ilk olarak, Suwalki tesislerindeki kısıtlı alan nedeniyle PVC profillerin binanın dışında ahşap sepetlerde depolaması gerektiğinde ortaya çıkmıştır. Bu uygulama, profillerin uygunsuz koşullarda depolanmasına neden oluyordu. Aynı zamanda hem alım hem de lojistik süreçleri açısından dezavantajlıydı.

Hedefler

İhtiyaç duyulan yüksek üretkenlik seviyesine ulaşmak için hedefimiz saatte ortalama 30 alım gerçekleştirecek bir sistem kullanarak şirketin lojistik süreçlerini daha verimli hale getirmekti. Bu sistemle ayrıca mevcut alan içerisindeki depolama kapasitesini maksimize etmeyi ve PVC profillerin uzun ömürlü olmasını sağlayacak koşullarında depolanmasını sağlamayı amaçladık.

Çözüm

Remmert ekibi işe, DECCOS.A. proje ekibi ile yakın işbirliği yaparak farklı potansiyel çözümleri ayrıntılı bir şekilde analiz ederek başladı. Her çözüm, müşteri talepleri ile tam uyumlu olması için dikkatlice gözden geçirildi. İşbirliği ve ayrıntılı karar alma süreci sonrasında 2.225 depolama alanı sunan bir honeycomb depolama sisteminde karar kılındı.

Bu yenilikçi depo konfigürasyonu, DECCOS.A.'ya PVC profillerini depolamak ve toplamak için mevcut deposunda 2.087 kasetin yanı sıra pencerelerde kullanılan takviyelerin depolanması için de 138 ek kaset kazandırdı. Bu sayede 30 m tavan yüksekliğine sahip 2.160 metrekarelik bu alandaki depolama ve alım süreçleri maksimize edildi. Her konteyner 1.5 ton ağırlığında profilleri saklama kapasitesine sahipti, böylece mevcut alanın en üst düzeyde kullanılması sağlandı.

Bu kapsamlı çözüm, sadece alan optimizasyonu sağlamakla kalmıyordu. Aynı zamanda alım süreçlerini ve birleştirme aşamasının organizasyonunu da içeriyordu. Sürecin aksamandan devam edebilmesi için sekiz adet arabaya ihtiyaç duyulmaktaydı. İlk olarak beyaz profiller depodan el arabalarıyla yapıştırma makinelerine, gerekli işlemler tamamlandıktan sonra tekrar depolama alanına taşınacaklardı. Süreç sırasında optimal veri akışını sağlamak için özel bir yazılım çözümü kullanıldı. Ayrıca profillerin zarar görmesini engellemek için, ürünlere özel olarak tasarlanmış depolama kasetleri geliştirdi.

Ek olarak, yangın risklerini ortadan kaldırmak için iki firma işbirliği yaparak maliyet ve fayda açısından optimal bir çözüm geliştirdi. Bu tasarım, belirli bölgelerde yangına dayanıklı duvarların kullanılmasını ve tüm istasyonlarda yangına dayanıklı kapıların entegrasyonunu içeriyordu. Alım ve depo lojistiğini izlemek ve kontrol etmek için Remmert Malzeme Yönetim Sistemi (GMS), DECCOS.A.'nın ERP sistemi ile bağlantılıydı. Bu bağlantı, iki sistem arasındaki sipariş ve envantere ait verilerin sorunsuz senkronizasyonunu sağlamaktaydı. Bu sayede tüm alım süreci, büyük ölçüde optimize edildi. Müşterinin ERP sistemi tarafından iletilen bir sipariş Remmert GMS'ye ulaştığı zaman, transfer arabası istasyonlarına iletiliyordu. Siparişin çalışanlar tarafından onayı ile bir istifleyici vinç, istenen PVC profillerin bulunduğu kasetleri taşıyordu. Sonrasında bir seçici kasetlerden kalıpları alarak siparişi tamamlıyordu. Bu esnada kasetler ise belirlenen depolama alanına geri taşınıyordu.

Sonuçların Gözden Geçirilmesi

  • DECCOS.A Suwalki tesisinde mevcut alan içerisinde , 2.087 kasetten oluşan büyük bir depolama sistemi kuruldu.
  • Bu otomatik çözüm sayesinde hem alım ve depolama süreçleri hızlandı hem de personel ihtiyacı azaldı.
  • Malzemelerin zarar görme olasılığı azaltıldığı için lojistik ve seçim süreçleri daha kolay planlanabilir ve kontrol edilebilir hale geldi.
  • Sistem, saatte yaklaşık 35 alım yapma kapasitesine sahiptir.

Bu Otomatik depo çözümü DECCOS.A.’ya lojistik verimliliğinde artış, ve buna bağlı olarak rakipleri ile rekabet avantajı sağladı.

Yeniden Şekillenen Olasılıklar

Remmert çözümünü sayesinde DECCOS.A., kapı ve pencere PVC profillerini 2.160 metrekarelik geniş bir alanda güneş ışınlarından ve hava koşullarının olumsuz etkilerinden koruyarak 2.087 kaset içinde depolayabilmektedir. Son derece verimli seçim sistemi, kullanıcıya saatte 35 seçim yapma imkanı sunar, sipariş işleme sürecini hızlandırır ve yeni siparişlerin alımını kolaylaştırır. Profillere özel olarak tasarlanan depolama ve otomatik kaset alma sistemi, malzemelerin taşınma sırasında daha az zarar görmesine yol açarak maliyetleri azaltır. Aynı anda,  malzemelerin yüksek kalite standartlarını da korur. Remmert'ın GMS sisteminin DECCO'nun ERP sistemiyle sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi, seçim sürecini hızlandırarak, tüm operasyonel süreci optimize etti. Bu da şirkete lojistik ve depolama operasyonlarını daha iyi planlama ve kontrol etme imkanı sağladı. Genel olarak, büyük bir verimlilik artışı elde edildi ve bu da maliyet tasarrufuna dönüştü.Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30