BLOG

post-image

BİR BAŞARI HİKAYESİ: TAM ENTEGRE SAC METAL ÜRETİMİ 2CUT GMBH

BİR BAŞARI HİKAYESİ: TAM ENTEGRE SAC METAL ÜRETİMİ 2CUT GMBH

Sonuçlar:

 • Deponun kapladığı zemin alanı en az %50 oranında azaltıldı.
 • Malzeme taşıma süresi %60 oranında azaltıldı.
 • Makine boş bekleme süreleri yaklaşık %40 oranında azaldı.
 • Depo personeli üç kişi azaltıldı.
 • Anlık stok yönetimi ve sürekli stok kontrolü sağlandı.
 • Sac metal hücresi, ek makineler ve teknolojilerle bağlantı için hazır hale getirildi.

Teknik Özellikler:

 • Depo Boyutu: 63.7 m x 6.1 m x 7.2 m (U x G x Y)
 • Depolama Kapasitesi: 3 ton taşıma kapasiteli 431 adet palet ve laser makineleri için 12 tampon bölge
 • Elektromekanik tartım cihazıyla yüksek performanslı depolama ve geri alım makinesi - hareket hızı: 150 m/dk
 • 5 geri alım istasyonu
 • Hem Trumpf lazer makinelerinin hem de TruMatic TC 7000'in sisteme tam entegrasyonu
 • Remmert PRO WMS Enterprise depo yazılımı

Müşteri

2Cut GmbH, uzman kadrosuyla yüksek hassasiyete sahip CNC lazer kesim, delme ve bükme makineleri ile sac metal işleme sektöründe hizmet vermektedir. Şirket, tam otomatik üretim süreçleriyle siparişlerin doğru, hızlı ve maliyet-etkin bir şekilde işlenmesini sağlar. Şirketin merkezi, Hannover'e yakın Diepenau Lavelsloh'ta bulunmaktadır.


Sonuç

Yeni sac metal hücresinin devreye alınmasıyla, 2Cut, malzemelerin taşıma süreçlerinde ihtiyaç duyulan süreyi yaklaşık %60 oranında azaltmıştır. Bu hız artışı özellikle yerel işletmelerden gelen küçük çaplı siparişlerde büyük oranda fark edilir hale gelmiştir.

”Önceki yerleşkede, depo bölümünden makinelere giden taşıma rotasının kısaltılması imkansızdı. Bugün, optimize edilmiş malzeme ve veri akışları kullanıyoruz. Bu sayede CNC makinelerimizin boş bekleme sürelerini ortalama %40 oranında azaltmayı başardık.“

Mario Heinzig (Yönetim Ortağı)

Yeni sac metal depolama sistemi, eskisine kıyasla depolama için ihtiyaç duyulan alanı %60'tan fazla azaltmıştır. Azalan insan gücü ihtiyacı sayesinde depoda görevli olan üç personelin üretim bölümünde çalışması mümkün hale gelmiştir. PRO WMS depo yönetim sistemi, fason üretim için anlık stok yönetimini ve devamlı stok kontrolünü sağlamaktadır. Yeni depolama sisteminin hem yazılım hem de donanım açısından esnek oluşu sistemin ihtiyaç halinde sonradan eklenebilecek yeni makinalar için her zaman hazır ve kolayca genişletilebilir olmasını sağlar.


Tam Entegre Sac Metal Üretimi

Yılda yaklaşık 1.700 ton sac metalin işlendiği ve tüm hammaddenin geleneksel çelik raflarda depolandığı bir işletmenin, imalat sahasını, makine çalışma süresini ve mevcut personelini etkin şekilde kullanması olanaksızdır. 2Cut GmbH, bu gibi sorunları kendi bünyesinde çözmenin yollarını aradıktan ve mevcut sistemle bu kayıpların önüne geçemeyeceğini anladıktan sonra, tam otomatik bir sac metal depolama ve işleme merkezine yatırım yapma kararı vermiştir.

Remmert depolama sistemi, iki TruLaser serisi 5030 lazer makinesine ve TruMatic TC 7000 punch-lazer şekillendirme makinesine sac levha beslemesini gerçekleştirir tam otomatik işleme sağlar. Bu, hızlı ve ektili besleme süreci sürekli malzeme tedariğini mümkün hale getirir ve makine çalışma sürelerini önemli ölçüde azaltır. Yatırımlarının birçok faydasından birini açıklayan 2Cut GmbH yönetim ortağı Mario Heinzig şunları söyledi: ”Sistem entegrasyonundan sonra üç vardiya ve 24 personel ile çalışmaya başladık – Şu anda gece vardiyasında personel ihtiyacımız ortadan kalktı.“ Otomasyon sistemi kurulmadan önce, en az üç ek personel ihtiyacımız bulunuyordu.


Hedef

Mario Heinzig, tedarikçi seçim sürecinde seçim kriterlerinin yalnızca yüksek performans, uzun kullanım ömrü ve hizmet kalitesi olmadığının altını çizmektedir. Bunların yanı sıra makinenin depolama sistemiyle fiziksel ve elektronik olarak bağlanabilmesi ve entegre çalışabilmesi de gerekiyordu. Heinzig, Remmert’in bu çalışmayı son derece yüksek standartlarda gerçekleştirdiğini, makine entegrasyonuyla ilgili hiçbir sorun yaşamadıklarını ve beklentilerinin %100 oranında karşılandığını belirtmiştir.

Çözüm

2Cut, yeni sac levha depolama sistemi ile hammadde ve yarı mamullerin depolama süreçlerini 390 m2 depolama alanında 431 palet kullanarak optimize etmeyi başarmıştır. Hammaddelerin besleme işlemi, taşeron personel kontrolünde başlayarak, depolama ve geri alma makinesi aracılığıyla boş bir palet konumuna taşınmaktadır. PRO WMS Enterprise depo yönetim sistemi, karmaşık depolama prensibine göre depolama yerlerini otomatik olarak atar. Yazılım, depolama konumlarının dışında ilgili madde açıklamalarını, madde numaralarını ve malzeme miktarlarını da yönetir, böylece alt yükleniciye her zaman mevcut stokların genel durumu kesin bir şekilde aktarılmış olur. Yazılım, hangi makinenin hangi durumda çalışması gerektiğini belirlemek için önceden belirlenen parametrelere bağlı farklı optimizasyon stratejilerine sahiptir. Depo yönetim sistemi, tüm ilgili envanter verilerini Infor ERP sistemine ileterek gereken malzemelerin depodan otomatik alınması için üç Trumpf makinesiyle bağlantılı olarak çalışmaktadır.

Diğer ürünler ile ilgli detaylı bilgi ve video arşivine Remmert YouTube sayfasından ulaşabilirsiniz.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30