BLOG

post-image

İNTRALOJİSTİK & KONVEYÖR ÇÖZÜMLERİ İLE DEPO GÜVENLİĞİ NASIL ARTTIRILIR?

İNTRALOJİSTİK & KONVEYÖR ÇÖZÜMLERİ İLE DEPO GÜVENLİĞİ NASIL ARTTIRILIR?

Çalışan güvenliğinin sağlanmasında, uygun eğitim ve zorunlu güvenlik protokollerinin yanı sıra yayalara özel depo  güvenlik sistemlerine sahip olmanız çok önemlidir. Bu yazımızda; İntralojistik & konveyör çözümleri ile depo güvenliği nasıl arttırılır? Bunu anlatmaya çalışacağız.

Kullandığınız ekipmanın depo güvenliği üzerinde büyük etkisi vardır. Sektörün öncü konveyör üreticilerinden biri olarak Fada Mühendislik, her zaman  önce güvenlik temelli tasarımlar yaparak çok çeşitli endüstriyel konveyör çözümleri sunar.

Esnek tasarım olanağı sunmamız ve modüler ürün hattımız sayesinde, deponuzda veya tesisinizde iş güvenliğini destekleyen verimli taşıma çözümleri sunuyoruz.

Konveyör Güvenliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konveyörler, özellikle malzeme taşıma uygulamalarında birçok depo ve fabrikanın ayrılmaz bir parçasıdır. Küçük işletmelerden büyük dağıtım merkezlerine kadar çeşitli ortamlarda yaygın şekilde kullanılmaktadırlar.

Bu araçlar tesisinizdeki verimliliği ve üretkenliği büyük ölçüde artırabilirken, yanlış kullanımları halinde birçok güvenlik tehlikesi ortaya çıkmaktadır.

Çalışanlarınızı Konveyör Güvenliği Konusunda Eğitin

Güvenliği artırmanın en iyi yollarından biri, tüm çalışanların konveyör sisteminin yol açabileceği tehlikeler hakkında bilgilendirilmiş ve güvenlik açısından gerekli eğitimleri almış olmalarıdır. Çalıştıkları departman veya görevden bağımsız olarak, konveyörler ile yakın veya uzak temasta bulunma ihitmali olan herkes bu prosedürler konusunda eğitim almış olmalıdır.

Bu eğitim, konveyörün güvenli bir şekilde nasıl başlatılacağı, durdurulacağı ve çalıştırılacağı ile acil bir durumda ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgileri içermelidir.

Ek olarak, çalışanlar özel süreçler için gerekli iş kıyafetleri konusunda eğitm almış olmalıdır. Örneğin, konveyörleri çalıştıran veya etrafında dolaşan işçiler, kayışa takılabilecek bol giysiler giymekten kaçınmalıdır. Çalışanları korumak için güvenlik gözlükleri gibi uygun kişisel koruyucu ekipmanların (KKD) sağlanması da işçilerin kişisel güvenliği açısından önemlidir.

Fada Konveyörlerle Depo Güvenliği Nasıl Arttırılır?

Güvenlik Standartlarını Uygulayın

Çalışan eğitimine ek olarak, konveyör sistemleriniz için iyi tanımlanmış ve uygulanmış güvenlik standartlarına sahip olmak önemlidir.

Bu standartlar, işçi güvenliğini teşvik edecek ve ayrıca ekipmana verilen zararı en aza indirecek şekilde tasarlanmalıdır.

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz standartlardan bazıları şunlardır:

  • Konveyör İşletimi İçin Uygun Prosedürlerin Ana Hatlarıyla Belirtilmesi
  • Güvenli Davranışı Teşvik Etmek İçin Çalışanlara Ek Eğitim Verilmesi
  • Hareketli Parçaların Etrafına Koruyucu Muhafazalar Takılması
  • Sıkışmaların Önüne Geçebilmek için İlgili prosedürlerin oluşturulması

Tesisiniz İçin Doğru Konveyörü Seçin

Tesisiniz için bir konveyör sistemi seçerken, taşıyacağınız malzeme türlerine uygun olanı seçmeniz önemlidir.

Örneğin, ağır veya aşındırıcı malzemeler taşıyorsanız, rulolu veya zincirli konveyör sistemlerimiz gibi ağır hizmet tipi bir konveyöre ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca, tesisinizin düzeninin ve  mevcut alanın işçilerin konveyör çevresinde güvenli bir şekilde hareket etmesine imkan tanıyan bir yapıda olduğundan emin olmanız gereklidir.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30