BLOG

post-image

LAZER OTOMASYONU ÜRETİM HIZINI YÜZDE 40 ORANINDA ARTTIRIYOR

LAZER OTOMASYONU ÜRETİM HIZINI YÜZDE 40 ORANINDA ARTTIRIYOR

Hollanda’da fason üretim yapan Suplacon firması için Otomasyon ve üretkenlik son derece önemli ve birbirine sıkı şekilde bağlı faktörlerdir. Bu faktörler doğrultusunda Remmert'in otomatik depolama sistemine geçiş yapan bu aile şirketi, önceden kullandığı iki adet Trumpf lazer kesim makinesinin performansını %40 oranında artırmayı başarmıştır. Haziran 2023’te Remmert sistemine geçiş yapıldıktan sonra Suplacon'un Operasyonlar Direktörü Antijn Koers "Artık Kendimizi Hollanda'da sac metal ürünleri ve metal yapıların fason imalatında öncü firmalardan biri olarak görüyoruz," diyor. 45 yıl önce Emmeloord'da kurulan aile şirketinin hizmet yelpazesi lazer kesimden, delme, bükme, kaynak ve çeşitli yüzey işleme süreçlerine kadar metal işleme süreçlerinin tümünü kapsamaktadır. Şirket özellikle yüksek hassasiyetle CNC frezeleme konusunda uzmanlaşmıştır. Suplacon, mekanik mühendislik, otomotiv ve elektronik endüstrileri de dahil olmak üzere paslanmaz çelik ve ince sac metalden yapılmış bileşenlerle 400'den fazla müşteriye malzeme tedariği yapmaktadır. Günümüzde şirketin üretim yelpazesinde üretim ve tasarımını kendilerinin yaptığı 1.000’in üzerinde birbirinden farklı fazla ürün bulunmaktadır.

Suplacon, 2015 yılından beri Plaatwerk 365 ile müşterilere uçtan uca otomatik bir sipariş süreci ile hizmet sunmaktadır. Sistemin çalışma şekli şu şekildedir: Müşteriler çizimlerini çevrimiçi sipariş platformuna yükler ve sipariş miktarı, malzeme seçimi, teslim süresi ve diğer parametreleri belirler. Bilgi girişi yapıldıktan sonra yazılım, teklif hesaplama işlemini gerçekleştirir. Bu işlem 7/24, yılın 365 günü yapılabilir. Sonrasında personel bir düğmeye basarak sipariş onaylar. Bu nedenle şirket için iyi süreçlerin iyi düzenlenmiş olması çok önemlidir. Müşteri talebiyle otomatik olarak başlayan süreç, tüm üretim sürecini kontrol etmektedir. Bu nedenle her zaman üretim süreçlerinin takip edilmesi anlık durumunun bilinmesi gerekmektedir.


 Lazer Beslemeli Remmert Otomasyon Sistemi

Büyüme süreci ve bununla ilişkili kapasite artışıyla birlikte Suplacon, 2020'de Trumpf'tan alınan iki yeni 10 kW fiber lazer kesim makinesi ile makine parkını modernize etti. Makinelerden maksimum çıktıyı elde etmek için şirket, lazer kesim süreçlerinin etrafındaki malzeme akışını optimize etmeyi hedefledi. Otomatik süreçlerin kullanımı ayrıca mevcut kalifiye işçi eksikliğine karşı bir önlem olarak düşünüldü. Şirket Remmert'in LaserFLEX otomasyonu ile hem mevcut Trumpf lazerlerini depolama kulesiyle birlikte otomasyon hattına bağlamayı başarmış hem de zamanla yeni makinaların sisteme eklenmesine imkan tanıyan genişlemelere karşı esnek bir sistem satın almıştır. Ayrıca her kesim işleminde levhaların tamamı kullanılmamaktadır. Sistem sayesinde önceki işlemlerden kalan sac levhalar bir sonraki işlemde otomatik olarak işlenebilir hale gelmiştir. Buda, üretim süreçlerinde şirkete yüksek bir esneklik sağlamaktadır. Otomatik hale gelen sistem sayesinde sac levha artıklarının işlenmesi için eskiden gereken ek personel ihtiyacı da ortadan kalkmıştır.

Remmert'in otomasyon ve depolama çözümü, temelde LaserFLEX otomasyon sistemi ve ham ve artık levhaların depolanması için çift depolama kulesinden oluşmaktadır. Lazer otomasyonu, bağımsız olarak hareket eden iki manipülatörle çalışır. Bir emme ünitesi, yeni levhaları değiştirme tablolarına yerleştirir veya artık levhaları depoya geri besler. Bir tırmık ünitesi, servis masalarından kesilmiş levha parçalarını ve artık ızgaraları alır.

Kesilmiş metal levhalar lazer kesiminden hemen sonra el ile sıralanmaktadır. Bu noktada da remmert çalışanların ergonomik destek alabilmesi için Suplacon, otomasyon hattına iki konveyör bandı entegre etmiştir. Bu aşamada levhalar, tırmık ünitesi tarafından bir konveyör bandına yerleştirilir. Tırmık uçları, sac malzemeyi çizilmelere karşı korumak için koruyucular ile donatılmıştır. Konveyör bandı, metal levhaları koruyucu çit içinden sıraya göre sıralama pozisyonuna taşır; bu uzun yürüyüş mesafelerinden tasarruf sağlar ve aynı zamanda ideal bir çalışma yüksekliği sunar. İki konveyör bandının önünde ve arkasında ikişer metal levha alınabilir. Gece vardiyalarında az personelle yapılan çalışmalarda ek metal levhalar bir başka sıralama masasında istiflenebilir.


Üretkenliği %40 arttırın

Antijn Koers’e göre firma, Trumpf lazerlerleri ile birlikte uyumlu şekilde çalışan yeni Remmert otomasyon ve lazer kesim merkezinden çok memnun. "Lazerler, uzun duraksamalar olmadan hem gündüz vardiyalarında etkili bir şekilde çalışmakta hem de ihtiyaç duyulduğunda düşük personelli gece vardiyasında çalışabilmektedir. Otomasyonla birlikte, üretkenlik önceki duruma göre yaklaşık %40 daha yüksek." Artık levhaların depoya otomatik olarak geri dönmesi de tamamen otomatik olarak gerçekleşiyor. Remmert'in WMS sistemi, WiCAM'ın CAM yazılımı ve ERP'ye bağlıdır, bu sayede hem ham levhalar hem de artık levhalar otomatik iş emirleri ile sıralanabilir ve lazerlere aktarılabilir. Bu, Suplacon'a lazer kesiminde yüksek bir esneklik sağlamaktadır: Talep üzerine iş emirleri küçük ve orta miktarlar için bile zamanında işlenebilir, bu özellikle Suplacon'un Plaatwerk 365 sipariş platformu aracılığıyla verilen siparişler için çok faydalı olmuştur.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30