BLOG

post-image

OTOMATİK DEPOLAMA VE BOŞALTMA SİSTEMLERİ (ASRS)

OTOMATİK DEPOLAMA VE BOŞALTMA SİSTEMLERİ (ASRS)

Otomatik depolama ve boşaltma sistemleri üreticileri, çeşitli ve birbirinden bağımsız çok sayıda malı kişilere ileten, otomatik depolama ve boşaltma sistemleri (ASRS) tasarlar, geliştirir ve üretirler. Yıllar içinde sektördeki kullanıcıların odağı, paletleri ve kasaları toplamak ve depolamaktan çok öğeleri tek tek veya bir ürün grubu olarak toplamaya yöneldi. Bu yönelim depo dağıtım ve üretim operasyonlarının değişmesine yol açtı. Bu işlemin tekrarlı bir işlem olması ve günümüzde dağıtım sektörünün üzerindeki iş yükü dikkate alındığında hız ve tutarlılığın kritik önemi ASRS teknolojilerine talebin çığ gibi büyümesine neden oldu.

Piyasadaki ASRS teknolojileri, değişken üretim taleplerini karşılamak için paletlenmemiş envanterdeki farklı hacim, tür ve ağırlıktaki yükleri değişken hızlarda ele alırlar. Bu nedenle işiniz için bir depolama sistemi seçerken, hem tesisinizin ihtiyaç duyduğu depolama yoğunluğunu hem de üretim hedeflerinizi göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Otomatik Depolama ve Boşaltma Sistemleri (ASRS) Kategorileri

ASRS teknolojileri, malları nasıl teslim ettiklerine bağlı olarak üç ana kategoriye ayrılabilir:

     - Raf bazında toplama - tüm raf veya ürün tepsisi bir operatöre teslim edilir

     - Kutu bazlı toplama - operatöre ayrı bir kutu veya ürün kutusu teslim edilir

     - Robotik toplama - ürünleri bir operatöre teslim etmek için robotlar kullanılır

Raf ve Tepsi Toplama ASRS Teknolojileri
Dikey Döner Modüller

Dikey Karusel Modülü onlarca yıldır farklı sektörlerde kullanılmaktadır.  bu sistemde bir zincir tahrikine bağlı bir dizi taşıyıcıdan oluşan bir motor, dönme dolaba benzer şekilde, ray etrafında dikey bir döngü içinde taşıyıcıların çift yönlü hareketine güç sağlar. Bu otomatik depolama ve boşaltma sistemleri, operatörün emrinde ergonomik olarak konumlandırılmış bir çalışma tezgahına yavaş ila orta hızdaki öğeleri güvenli ve hızlı bir şekilde teslim eder. Yıllar içinde üreticiler her revizyonda sisteme yeni özellikler eklemiş olsa da, teknolojinin temel çalışma prensibi aynı kalmıştır.

Saatte 100 ila 400 hat hızında performans sunan, ışık yönlendirmeli toplama teknolojileri, aynı anda birden fazla siparişin toplanmasına izin veren harmanlama istasyonlarının da eklenmesiyle daha yüksek oranlarda performans sağlayabilirler. Taşıyıcı başına yüksek tonajda taşıma kapasitesi sunan Dikey Dönerli Modül, gözden kaçırılmaması gereken güvenilir ve uygun maliyetli bir çözümdür.


Yatay Döner Modüller

Yatay Karusel Modülleri, operatöre yavaş ila orta hareketli ürün depolama yerleri sağlamak için yatay olarak dönen oval bir ray üzerine monte edilmiş yoğun depolama kutularından oluşur; bu otomatik depolama ve boşaltma sistemleri, taşıyıcı başına maksimum ağırlık kapasitesinde hem öğeleri hem de kasaları işler.

Maksimum toplama hızı ve verimi elde etmek için genellikle bölmeler gruplar halinde kurulurlar. Bu, bir toplayıcının bir karuselden ürüne erişmesine, diğerlerinin ise bir sonraki gerekli öğeyi kuyruğa almak için dönmesine izin vererek, saatte 600 satıra varan verim oranları sağlar; bu gibi yüksek hızlar, birden fazla siparişin aynı anda yerine getirilmesine izin veren ışık yönlendirmeli toplama teknolojileri ve yığınlama istasyonları kullanılarak elde edilebilir. Ayrıca Yatay Döner Modüller, mükemmel alan kullanımı ve yüksek depolama yoğunluğu sunar. Bu üniteler ayrıca kapalı bir çözüm oluşturan otomatik bir kapı sistemi ile de donatılabilir.

Dikey Depolama Modülleri (VLM'ler)

Bu kategorideki en esnek teknoloji olan sistem Dikey Depolama Modülüdür. Çünkü sistem envanteriniz değiştiğinde otomatik olarak ayarlanacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem ana hatlarıyla, yüksek ağırlıktaki taşıma kapasitesine sahip tepsiler ve bu tepsilerin ortasında üzerinde bir yerleştirici / toplayıcı bulunan iki tepsi sütunundan oluşur.

Yerleştirici / toplayıcı, depolanan yavaş ila orta hızdaki tepsileri her iki sütundan otomatik olarak bulur ve alır ve bunları saatte ortalama125 ila 350 parça arasında çıktı oranlarıyla bel yüksekliğinde bir toplama penceresinde operatöre sunar. VLM'ler, gelişmiş harmanlama istasyonlarıyla entegre edilerek, daha da hızlı toplama yapabilir veya tam otomatik işlemler için robotik toplama teknolojileriyle entegre edilebilirler.

Ağır eşyaları depolamak için kullanılan sistemler, operatörlerin toplanan malları yönetmelerini kolaylaştırmak ve manevra kabiliyetlerini arttırmak için otomatik tepsi çıkarıcı ve bir gezer vinç ile donatılabilirler. Her bir saklama tepsisine yerleştirilen öğenin yüksekliği, sistem tarafından kaldırıldığı anda ölçüldüğünden, VLM, depolama yoğunluğunu en üst düzeye çıkarmak için tepsileri dinamik olarak mümkün olduğunca birbirine yakın depolar ve %85'e kadar alan tasarrufu sağlar. Bu nedenle VLM, değişen envanter boyutlarına sahip işletmeler için harika bir teknoloji seçimidir.

OTOMATİK DEPOLAMA SİSTEMLERİ
Youtube sayfamıza gitmek için tıklayınız.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30