BLOG

post-image

UYGUN OTOMATİK DEPOLAMA SİSTEMİ NASIL SEÇİLİR?

UYGUN OTOMATİK DEPOLAMA SİSTEMİ NASIL SEÇİLİR?

Otomatik depolama ve boşaltma sistemleri (AS/RS), Türkiye'de ve tüm dünyada giderek daha çok tercih edilmektedir. Özellikle Covid-19'un hayatlarımıza girmesi, ağırlıklı olarak depolama ve dağıtım operasyonlarına dayanan birçok sektöre olan talebi artırdı. Bu nedenle, şirketler artık bu artan talebi karşılamak ve pandeminin insan emeği yoğun operasyonlar üzerinde oluşturduğu riskleri azaltmak için otomatik depolama sistemlerine yönelmektedirler. Bu yazımızda uygun otomatik depolama sistemi nasıl seçilir? Konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Uygun Otomatik Depolama Sistemini Seçmek için Bilmeniz Gerekenler

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki temel otomatik depolama sistemi vardır:

- Dikey Depolama Sistemleri

- Yatay Depolama Sistemleri

Bu otomatik depolama sistemlerinin her ikisi de alan optimizasyonu ve artan üretkenlik gibi benzer faydalar sunsa da bu yazımızda operasyonlarınız için hangi sistemin en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olacak temel faktörleri değerlendireceğiz.

1. Depolama Tesisinizin Yüksekliği Ne Kadar?

Depolama için kullanabileceğiniz çok fazla dikey alanınız varsa (3.6576 metreden fazla) Dikey Depolama Sistemleri(TSS) muhtemelen sizin için en iyi seçenek olacaktır. Bunun nedeni, Dikey Depolama Sistemlerinin yerden tavana kadar depolama imkanı sunarak alandan tasarruf etmenizi sağlamasıdır.

TSS’ler ayrıca, ünite içindeki ürünlerin yüksekliğinin ölçülmesini ve bunların sistem boyunca verimli bir şekilde yerleştirilmesini sağlayan dahili bir yükseklik algılama sistemi ile donatılmıştır. Bu ve ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceğimiz bunun gibi birçok özellik, depolama sisteminizin yeteneklerini en üst düzeye çıkaracaktır.

2. Depolayacağınız Ürünler Değişken ve Çeşitli mi?

Size en uygun otomatik depolama sistemini belirlemek, sistemde ne depolayacağınıza bağlıdır. Örneğin, depolayacağınız ürünlerin sayıları, boyutları ve ağırlıkları sürekli değişiyorsa, TSS'ler Yatay Depolama Sistemlerine kıyasla daha verimlidir.

Geniş bir ürün yelpazeniz olduğunda, bu ürün yelpazesinin verimli şekilde depolamasında zorluklar ortaya çıkabilir. TSS'ler temelde bu ve benzeri sorunlara çözüm olarak tasarlanıp üretilen depolama sistemleridir. TSS'ler, değişen ağırlık ve boyutlardaki envanterlere uyum sağlamak için istenildiğinde yapılandırılabilir ve ayarlanabilir. Ayrıca sistem, maksimum alan verimliliği için depolanacak her ürün için en iyi konumu hesaplayabilir.

3. Önceliğiniz Maksimum Verimlilik mi?

Bu soruya yanıtınız evet ise Yatay Depolama Sistemleri sizin için en iyi bir seçenek olacaktır. Dikey Depolama Sistemleri depolama tesisinizin yüksekliğine bağlı olarak etkileyici bir verim sunarken, Yatay Depolama Sistemleri, yine alana bağlı olarak daha yüksek verim sağlayacak şekilde düzenlenebilirler. Bu verim oranları, yatay depolama sistemleri bölmelerde kullanıldığında elde edilir. Bu şekilde, bir operatör bir karuselden toplama yaparken, diğer operatör sonraki toplamayı önceden konumlandırır. Bu, işçinin gereksiz zaman kaybetmesinin önüne geçerek, verimliliği büyük ölçüde artırır.

 4. Bütçeniz Ne Kadar?

Otomatik sistemler, düşük işçilik maliyetleri, artan sipariş toplama doğruluğu, iyileştirilmiş envanter kontrolü ve alan verimlilik nedeniyle nispeten kısa bir sürede (6 ay gibi) muazzam bir yatırım getirisi sunar. Bununla birlikte, ilk yatırımda tasarruf etmek istiyorsanız, yatay depolama sistemleri dikey asansör modüllerine kıyasla daha ekonomik bir seçenek olma eğilimindedir.

Sonuç

Hangi otomatik depolama sistemini seçeceğinize karar verirken, depolama ihtiyaçlarınızı doğru şekilde değerlendirmek çok önemlidir. Çoğu zaman, Dikey ve Yatay Depolama Sistemleri, mevcut alanı en etkin şekilde değerlendirebilmek için birlikte kullanılırlar.

Sonuç olarak, hem Yatay hem Dikey Depolama Sistemleri, gelişmiş alan kullanımı, işçilik maliyetlerinde azalma, gelişmiş toplama doğruluğu ve üstün envanter kontrolü gibi muazzam faydalar sunarlar.

Gelecek giderek otomasyona doğru gitme eğilimindeyken, bu avantajlar diğer şirketlerle rekabette sizi bir adım öne taşıyacaktır.


Projenizle İlgili Detayları Konuşmak İçin Bize Ulaşın

+90 549 674 10 30